Poszetka, butonierka i… brustasza.

Poszetka, butonierka i... brustasza.

Poszetka i butonierka często wymieniane są jednym tchem. Czy rzeczywiście są sobie tak bliskie? I jaki ma z tym związek brustasza?

Poszetka

Poszetka to kwadratowa chustka. Kropka nad i męskiej stylizacji. Od kilku lat przeżywa swój renesans. Nie jest to już tylko biała, jedwabna lub lniana chustka podkreślająca elegancję. Na rynku można znaleźć poszetki we wszystkich wzorach i kolorach. Kolorową poszetką możemy przełamać klasyczną stylizację, wyrazić nasz styl, a nawet z jej pomocą okazać przywiązanie do miasta czy regionu, z którego pochodzimy.

Poszetkę można składać na wiele sposób, 10 podstawowych opisaliśmy w dwuczęściowym poradniku (część 1 i część 2)

Brustasza

W Polsce często niepoprawnie nazywana butonierką. Brustasza to zewnętrzna kieszeń marynatki, do której wkładamy poszetkę. Zawsze znajduje się na lewej piersi.

To właśnie do brustaszy należy dopasować wielkość i grubość poszetki. Chustka nie powinna za mocno wypychać kieszonki, ani zsuwać się w niej stając się prawie niewidoczną.

A butonierka?

Co to jest butonierka, skoro już wiemy, że to nie kieszeń, w którą chowamy poszetkę? Butonierka to ozdobne rozcięcie w klapie marynarki. Kiedyś butonierka służyła jako dziurka na guzik (marynarki zapinano również po szyją), z czasem ewoluowało i obecnie używana jest do wpinania kwiatów, ozdobnych szpilek lub wpinek.

Definicje nie są niezbędne do wyrażania swojego stylu, ale na pewno ułatwiają poruszanie się wśród całej gamy męskich dodatków.

One thought on “Poszetka, butonierka i… brustasza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *