10 sposobów na… Czyli jak złożyć poszetkę? (cz. 1)

Dla większości z nas poszetka jest znanym i lubianym dodatkiem, ale jak ją złożyć i jaki styl składania poszetki wybrać?

W Polsce, przez kilka ostatnich lat, poszetka stała się nieodłącznym kompanem marynarek. Co ważne, obecnie, nie zakładamy już jej tylko wraz z krawatem i białą koszulą, ale pojawia się ona również w wydaniach bardziej casualowych, np. z marynarką, jeansami i swetrem. Dzięki temu poszetki zaczynają królować nie tylko na ślubach, czy ważnych spotkaniach biznesowych, ale również w knajpach i klubach. Pytanie, które nadal jednak sobie stawiamy to jak złożyć poszetkę, jak dobrać styl złożenia do okazji.

Zobacz nasze poszetki ślubne

Składanie poszetki

Jeśli chodzi o składanie poszetki zawsze trzymaj się kilku podstawowych reguł. Po pierwsze nie dobieraj koloru poszetki do koloru krawata, chyba, że poszetka i krawat pochodzą z tej samej kolekcji i z jednej marki. Lepiej dobierz kontrastującą poszetkę, która nada Ci stylu i nuty ekstrawagancji. Jeśli nie jesteś pewny jak połączyć kolory lub nie przepadasz za „szaleństwami” powinieneś postawić na białą klasyczną poszetkę, która rozświetli ci twarz. Zawsze po ułożeniu poszetki sprawdź czy nie wypycha ona brustaszy. Fale i wzgórza na twojej marynarce będą wyglądać bardzo nieefektownie. Dodatkowo sprawdź, czy poszetka nie wystaje za bardzo lub za mało z brustaszy. Na pytanie: ile powinna wystawać poszetka nie ma dobrej i jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno poszetka nie może odciągać wzroku od twojej twarzy i skupiać całej uwagi twojego rozmówcy. Jeśli nie jesteś pewien, czy twoja poszetka dobrze leży najlepiej  poproś o radę kogoś bliskiego.

Style składania

Na bardzo formalne wyjścia oraz jeśli nie jesteś bardzo doświadczony w składaniu poszetek wybierz jedną z poniższych propozycji.

1. TV fold, nazywany również stylem prezydenckim

Prosty i bardzo elegancki wzór, który optycznie poszerza klatkę piersiową. Przy takim złożeniu najlepiej używać poszetek lnianych, ewentualnie bawełnianych lub wełnianych. Poszetki jedwabne i satynowe za szybko osuwają się w głąb brustaszy, co może powodować u nas niezbyt elegancki odruch jej ciągłego poprawiania.

2. Styl klasyczny

Podobnie jak w przypadku TV fold’a najlepiej sprawdzają się tutaj poszetki lniane, bawełniane i wełniane. Bardzo dobrze prezentują się te z kontrastowym wykończeniem. W przypadku tego stylu nie musisz trzymać się w pełni równego i symetrycznego złożenia. Lekka asymetria doda ci nieco naturalności. To złożenie również sprawi, że twoja klatka piersiowa będzie wydawać się szersza.

3. Klasyczny trójkąt

Klasyczny trójkąt, jak sama nazwa wskazuje, jest złożeniem bardzo tradycyjnym. Jest wyrazem nie tylko klasy, ale również zaufania. Trójkąt jest stworzony z pojedynczego rogu materiału, dlatego użycie poszetki z kontrastującym brzegiem jeszcze bardziej podkreśli jego mocną geometryczną formę.

4. Dwa szczyty

Do tego rodzaju ułożenia nadadzą się wszystkie rodzaje poszetek zarówno te sztywniejsze, jak i bardziej lejące się, jedwabne lub satynowe. Jeśli posiadasz poszetkę dwustronną postaraj się, aby obie strony poszetki były wyeksponowane.

5. Trzy szczyty

Trzy szczyty to wariacja poprzednich dwóch sposobów złożenia. Jest to forma bardzo formalna, która ukazuje siłę, pewność siebie i odwagę. Przy tym złożeniu sprawdzą się wszystkie popularne rodzaje materiałów.

2 thoughts on “10 sposobów na… Czyli jak złożyć poszetkę? (cz. 1)

  1. Pingback: Poszetka, butonierka i… brustasza. - męskiedodatki.pl

  2. Pingback: 10 sposobów na… Czyli jak złożyć poszetkę? (cz. 2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *